2008. december 15., hétfő
Ajándék
2008. december 10., szerda
Bébilegz
Tökéletes kintre, a kisasszony hűvösebb időben is hódolhat szoknyaimádatának, mert ráhúzzuk a harisnyára, a fiatalembernek nadrág alatt melegít, ha a kendőben felhúzódik a gatyó (márpedig felhúzódik), akkor sem lóg ki a lába, nadrág felett hordva pedig megakadályozza a kiscipő leesését.
Nem növik ki az elkövetkező pár évben, és ha az ember uniszex színeket választ (nem úgy, mint én), akkor elég lenne 2-3 darab.
Az eredeti kétségkívül jó minőségű, gyönyörű, és szívesen támogatom a jó ötleteket, de ha egyszer sokkal kisebb ökológiai lábnyommal* és az ár ötödéért, tízperces munkával magam is megvarrhatom, akkor megalkuszom az sk. darabbal. Így a helyi piacon vettem két pár térdzoknit, és egy kis segítséggel megvarrtam magam.
*Azért az ökológiai lábnyomhoz hozzátartozik, hogy először sikerült török származású térdzoknit vennem hozzá. Másodszorra már jobban odafigyeltem, és találtam is magyar terméket. Aztán kiderült, hogy a szomszéd utcában van egy zoknigyár, még utána kell járnom, hogy ilyesmit gyártanak-e.
Szaloncukor
2008. november 23., vasárnap
Vallomások
A fényképezőgépet még elő kell kerítenem, így addig egy képtelen (mármint kép nélküli) bejegyzés. Szilvi hívott meg a játékra (köszönet érte), de szokás szerint nem tudom továbbküldeni, mert nem ismerek olyat, aki még nem kapta meg. Hogy is mondtuk gyerekkorunkban? Szamár a végállomás? :-)
(Aki nem ismerné: hét dolgot kell elárulni magamról, és hét blogolót kellett volna meghívnom a játékra.)
1. Van egy papírom arról, hogy környezetvédelmi szakjogász vagyok.
2. Nagy szerelmem Finnország. Egy évig éltem és tanultam a sarkkörön, vezettem motoros szánt, vegetáriánus létemre ettem szárított rénszarvashúst, találkoztam az igazi Télapóval (akit civilben is ismerek, hihi), úsztam lékben (léket vágnak a fagyott folyón, és közben keringtetik a vizet, hogy be ne fagyjon a -20 fokban), télen sílécen jártam be a városba a befagyott folyón, amiben nyáron meg az éjféli napsütésben úszkáltunk szaunázás után. Nagy élmény volt, na. De legfőképp megismerkedtem sok fantasztikus emberrel és egy olyan nyugodt, természetközeli életformával, ami a mai napig rengeteg erőt ad. Bármikor visszamennék.
2008. szeptember 11., csütörtök
Liza baba

Azt gondoltam, hogy mivel nagyjából akkor kap kistesót (eredetileg pont a szülinapjára voltam kiírva), talán egy csecsemőbaba lenne az ideális. Konkrétan ilyet szerettem volna. Már készítettem is hozzá szabásmintát, ám a "babaszakértők" (Szilvi, és honlapján keresztül Ági) meggyőztek arról, hogy ilyen kicsi gyereknek az még nem való, mert szeretik levetkőztetni, felöltöztetni azonban még nem tudják, így a baba többnyire pucéran hever. Ezért jobb, ha van rajta egy rávarrt "rugdalódzó", így akkor sem marad meztelen, ha gazdája levetkőzteti.
Másrészt az elmúlt pár napban nem vettem észre, hogy a kistestvér felkeltette volna "anyai" érzéseit, nem akarja folyton pelenkázni, hordozni, szoptatni, így úgy gondoltam, valóban nem kell annak a babának csecsemőnek lennie.
Végül hallgattam a jótanácsra, és a "manótestű" babát varrtam meg, ezúttal hajjal és ruhácskával.Így született meg Lizi baba.
2008. szeptember 6., szombat
Puhababa
2008. augusztus 18., hétfő
Baba-mama kelengye
Még sok minden tervben van, de mivel most már bármikor beköszönthet Kismanó, inkább felteszem azt, ami eddig elkészült:
A babának 12 db tölthető pelus, flanel, plüss és trikóanyagból. Mivel még nem sikerült olyan tépőzárat beszereznem, ami a rendszeres 60 fokos mosást bírná (bár a Velcro márka nagyságrendileg jobb, mint az itthon kaphatók, még mindig nem az igazi), ezért a pelenkák egy része kötős, másik részük snappivel záródik. Ennek megvan az a nagy előnye, hogy a pelenka elejét ki- vagy visszahajtva állítható a nagysága, így tovább hordhatja a baba.
Néhány pelenka kívül-belül trikóanyagból készült, így kellően rugalmas, az újszülöttre éppoly passzentosan feladható, mint a kétévesre (egy kétévesen és egy újszülött méretű macin teszteltem). Természetesen lehet bele nedvszívó réteget varrni, én azonban nem tettem. A tölthető pelenkák nagy előnye, hogy a baba pisimennyiségének megfelelő vastagságú nedvszívóréteget teszünk bele, így elkerülhető ami a többi "one-size" pelenkára jellemző, hogy az újszülöttön túl nagy lesz a csomag.
Ezen kívül készült 6 db gyapjúkülső (ez egy kicsit túlzás, tudom…), három kötve, három varrva. A kötöttek közül az elöl látható kétszálas előfonatból készült, ez puhább, de vastagabb, mint társai, éjszakai külsőnek tervezem. Na persze nem olyan szépek, mint Indié vagy Jucuué, de a célnak megfelelnek.
A mamakelengye – a szülés utáni kellemesebb és kevésbé kellemes időszakot szem előtt tartva – 12 db mamabetétből és 13 pár melltartóbetétből áll. Ez utóbbiak nedvszívó rétege frottír és flanel (2-4 réteg), a bőrrel érintkező fele bébiplüss, flannel vagy selyem, a külső rész pedig flannel vagy trikóanyag. Nedvességzáró rétegnek – Jucuu tippje alapján – gyapjúból varrtam a betéteknél kicsit nagyobb korongot (összesen 3 párat), ezt lehet lanolinozni, így ugyanúgy funkcionál, mint a gyapjúkülső a pelenkáknál.
2008. augusztus 3., vasárnap
Szeretetvarázs
Kedves Tűvarázslók!
Szeretettel kérlek fel benneteket egy jótékonysági projektben való részvételre!
A Dévai Szent Ferenc alapítvány, Böjte Csaba ferences atya otthonai részére szeretnék kérni tőletek az otthonok díszítéséhez, otthonossá tételéhez kézimunkákat. A gyermekek családként élnek, önálló lakásokban laknak, családonként 10-12 különböző korú gyermek nevelkedik. Vannak családotthonok, ahol az iskolás korú gyermekek a délutánjaikat, estéiket töltik, az otthoni nagyon rossz viszonyok miatt. Jelenleg 19 otthonban, családotthonban folyik a szeretetteljes munka a gyermekek felkarolására, nevelésére, testi és lelki megsegítésére. A gyermekek tiszta, nagyon egyszerű viszonyok között élnek. Szeretném, ha együtt meghittebbé, szeretettel telibbé tudnánk varázsolni a minennapjaikat, ha a kezünk munkája által közvetített szeretet simogatása eljutna hozzájuk. Minden egyes apróság nagy kincs a számukra, nagy-nagy örömet tudunk szerezni ezzel nekik. Aki szeretne segíteni, aki szeretne így szeretetet adni, az kérem készítsen a gyerekek számára valamit! Lehet ez egy falikép, egy szekrénybe akasztható zsebes tároló, egy párna, egy tornazsák, asztalterítő, vagy egy gyerekjáték, kötött, vagy horgolt maci, baba, vagy bármi, ami a gyermekeknek, és nevelőiknek hasznos, örömet szerez. A gyerekek 3-18 évesek. Munkámon kívül szeretnék hozzájárulni a jótékonysági akcióhoz vásznakkal, kitekkel, kötőfonalakkal, valamint patchwork textilekkel. Kérlek benneteket, jelezzétek, ki az aki szeretne készíteni valamit, és kér-e hozzá alapanyagokat.(zsuzsa.kis@t-email.hu, tuvarazs@fibermail.hu) Valamint bármi kérdésetek felmerül, szívesen válaszolok! Hamarosan fel fogom tenni egy jótékonysági menűpont alá az igényelhetõ kiteket, vásznakat, textileket, egyéb kellékeket. Szeretném, ha jeleznétek, mi az amit elkészítenétek, mire számíthatunk! Szeptember végéig készülnének az ajándékok, melyekből aztán október elején 1 hetes jótékonysági kiállítást rendeznék, majd eljuttatnánk az alapítvány javára. Minden ötletet, észrevételt, javaslatot örömmel veszek, és előre köszönöm Mindenkinek, aki részt kíván venni, aki áldoz erre idejébõl!
Az alapítvány munkájáról a gyerekekrõl az alábbi honlapon olvashattok www.devaigyerekek.hu!
Szeretettel várom a visszajelzéseket, és kérem aki egyetért az a blogján, egyéb helyeken segítsen terjeszteni a felhívást!
Köszönöm! Zsuzsa
Az eddig elkészült műveket és az igényelhető anyagokat itt lehet megtekinteni:
http://www.szeretetvarazs.blogspot.com/
Sajnos nem hiszem, hogy nekem belefér már az időmbe, de remélem, sokan csatlakoztok!
2008. június 14., szombat
Mit rejt a szelence?
2008. június 10., kedd
Lánykaruha
Az eddig elkészült darabok:
Body fölött is csinos, de melegben vagy itthonra akár önmagában is hordható, és mivel a vállpántok révén szabályozható a hosszúsága, így még nagyon sokáig jó lesz.
2008. június 7., szombat
Pay it forward
Bár a filmet nem láttam, a koncepció nagyon tetszik. Valahogy mindig a Bambi gyermekei jut eszembe róla, amikor Faline útjára bocsátja a felcseperedett gidákat, akik megköszönnek neki mindent.
"Köszönet? Ha azt hiszitek, hogy köszönettel tartoztok, hát legyetek jók a gyermekeitekhez."
Íme a "fizetség".
A szabályok (egyenesen Mályvacsiga oldaláról kimásolva)
1. Csatlakozhat bárki, akinek van blogja.
2. Az első három kommentben jelentkező kézzel készített ajándékot kap tőlem.
3. Az ajándék az elkövetkező 365 nap valamelyikén fog érkezni.
4. Cserébe előre kell fizetni, mégpedig úgy, hogy ezt a felhívást a jelentkezők is közzéteszik a saját blogjukban, vagyis maguk is megajándékoznak három embert.
Úgy érzem, már ezért megérte blogot indítani.
2008. június 6., péntek
Egyet a babának, egyet a mamának
Ha az ember mosható pelenkát használ, általában tudatosan teszi. Tisztában van az eldobható pelenkák körüli egészségügyi és környezeti aggályokkal, valamint a költségekben rejlő különbséggel. Ennek a tudatosságnak azonban megvan az a veszélye, hogy előbb-utóbb elgondolkodik, hogy ha a babának jobb a mosható, akkor neki magának vajon nem?
A mosható tisztasági és intim betétekről, közkeletű nevén "mamapelusokról" van szó. Azt hiszem, ennek használata még a textilezők körében sem nevezhető általánosnak, de egyre inkább terjed. Az első reakció általában valami olyasmi, hogy "Pfuj, ennyire azért én nem vagyok sötétzöld!". Ám ha az ember egyszer kipróbálja, többet nem akar visszatérni a műanyaghoz.
Igen, a mosható betétek a mamák számára is kényelmesebbek, olcsóbbak és egészségesebbek. Sokan számoltak be arról, hogy a görcsök csökkentek a textilbetétek használatával, számos orvos pedig összefüggésbe hozza a hüvelyi fertőzéseket (sőt, egyesek a méhnyakrákot is!) a műanyag betétekkel és a tamponnal.
Tudomásom szerint Magyarországon jelenleg csak a Popolini biopamut intim betétjei kaphatók, tisztasági betétek egyáltalán nem. Külföldön már ebből is széles a választék. De mivel ez is könnyűszerrel, akár anyagmaradékból (pl. pelenkavarrásból lehullott darabokból) házilag, már akkor is érdemes készíteni egy-két mintadarabot, ha az ember csak ki szeretné próbálni, vajon ez neki való-e.
Pelenkavarrás
És végül eljutottunk oda, amit soha nem gondoltam volna: harmadik babánknak már magam varrom a pelenkáit.
Miért is?
1. Nem tudom, máshol ez hogy van, nálunk hagyománnyá vált, hogy ha gyermeket várunk, likviditási zavaraink támadnak (a népnyelv ezt úgy mondja, le vagyunk égve). Tekintettel arra, hogy a megnövekvő létszám miatt el is kell költöznünk, jelenleg - bár tudom, hogy a legdrágább pelenka is olcsóbbra jön ki hosszú távon, mint az eldobható - egy újabb pelenkaszett megvétele enyhén szólva is luxuskiadásnak tűnne. A házilag gyártott pelenka ára - még ha az ember újonnan veszi is meg hozzá az anyagot - töredéke a boltiénak.
2. A házi pelenkában az a jó, hogy figyelembe lehet venni az egyéni igényeket, pl. a szárítási lehetőségeket, a pisi mennyiségét, a gyermek testalkatát (persze pocaklakóknál ez utóbbiakat kissé nehéz), vagy egyéb preferenciákat.
3. És most jön a lényeg: izgalmas dolog pelenkát varrni, közben a babára gondolni, és arra, hogy milyen is lesz majd belecsomagolni a kis pihe-puha popsit. JÓ!
2008. június 5., csütörtök
Mosható pelenkák
Kushies Ultra - mindent az egyben
Bambino Mio - éjszakára két belsőt és nagyobb külsőt használtunk, attól ilyen nagy a csomag
Ez is jól működött, de a gyapjú egyre közelebb került a szívemhez, és bár a prefold használható gyapjúkülsővel, kényelmesebbnek találtam nadrágpelenkával.
Tetszett az ötlet, leszámítva azt az apróságot, hogy nem tudok varrni. Varrógépem volt ugyan, ám elég rideg volt a viszonyunk. Csücsült a szekrény mélyén, és várta, hogy eljöjjön az ő napja.
Tölthető pelenka: kívül két réteg flanel, belül bébiplüss
Azután készült még néhány csak plüssből. Nem tartom kifejezetten nyerőnek, mert nehezebb vele dolgozni (a plüss rugalmas, csúszós, pöndörödős, nekem jobb volt egy merevebb anyaggal összedolgozni, ami tartást ad neki), és az árát is megdobja. Kaptam olyan visszajelzést is, hogy lassan szárad.
A svéd szett :)
In action...
Kezdetben teremté...
Az alkotás örömforrás. Akkor, amikor készül, és jó esetben még utána sokáig.
Az alkotás kímélet. Kíméljük a természeti, az emberi, és igen, az anyagi erőforrásokat is.
Hiszem, hogy pusztán a két kezünkkel jobbá tudjuk tenni ezt a világot. Legalább a mi kis világunkat.
Ez egy ilyen blog.
Nem állítom, hogy tudója vagyok ezeknek a dolgoknak, sőt. Igazából csak most barátkozom velük. Éppen ezért szeretném megosztani másokkal: akiknek eddig nem volt bátorságuk hozzá, hogy belevágjanak, azoknak üzenem, hogy ami ezen a blogon szerepel, azt - a kellő eszközök és alapanyagok birtokában - bárki meg tudja csinálni. A nálam tapasztaltabbaktól szívesen várom az ötleteket, a tanítást, a kritikát. És mindenkitől, aki erre téved, azt kérem: gondolkodjunk együtt, hogyan tehetjük még élhetőbbé ezt a Földet, kellemesebbé környezetünket, hogyan oszthatjuk be természeti, emberi és anyagi erőforrásainkat úgy, hogy a fontos dolgok és igazi értékek mindig jelen legyenek életünkben.